Warsztaty Teatralne – instruktor: Jarosław Szwec

Zajęcia:       godz.       nr sali
poniedziałek    16.00 — 20.05   Teatr Ludowy
wtorek       16.00 — 20.05   Teatr Ludowy

Dla kogo jest warsztat teatralny?

Warsztat adresowany jest do Ciebie, jeżeli: lubisz teatr i pragniesz rozwijać swoje zamiłowanie, chcesz pracować nad sobą, chcesz uruchomić swój głos i ciało, chcesz nauczyć się używać swych emocji, chcesz nauczyć się interpretacji tekstu, chcesz przełamać swoją wstydliwość, chcesz działać z innymi twórczymi ludźmi, myślisz o przyszłości aktorskiej. Każdy z tych powodów jest wystarczający, by podjąć to działanie!

Zajęcia teatralne prowadzone przez aktora Teatru Ludowego pana Jarosława Szweca skierowane są do młodzieży gimnazjalnej oraz szkół średnich zainteresowanych chęcią zetknięcia się z prawdziwym, profesjonalnym teatrem w szerokim pojęciu. Forma zajęć oparta jest o koncepcję wypracowaną przez wyższe szkoły teatralne w Polsce i obejmują swoim zakresem takie zagadnienia jak:

 • psychologia budowy postaci scenicznej;

 • tworzenie przedstawienia od prób czytanych po premierę;

 • zapoznanie uczestników z rekwizytem, kostiumem i scenografią;

 • poprawna wymowa (dykcja);

 • plastyka ruchu scenicznego;

 • historia teatru i dramatu

Uczestnicy zajęć przez cały rok szkolny poznają tajniki budowania przedstawienia teatralnego od kuchni, aby w końcowej fazie zaprezentować spektakl na zawodowej scenie teatralnej. Niejednokrotnie bardziej uzdolnieni są angażowani do ról epizodycznych w zawodowym teatrze, a wielu z nich wiąże swoje przyszłe życie zawodowe z szeroko pojętą sztuką aktorską. Korzyści jakie uczestnicy wynoszą z zajęć to niewątpliwie świadomość na czym polega praca przy tworzeniu zawodowego spektaklu, umiejętność posługiwania się swoim ciałem i psychiką, poprawienie wymowy, nabycie różnych technik pamięciowego opanowania tekstu, zapoznanie się z budynkiem teatralnym, jego infrastrukturą, pracowniami i osobami tworzącymi widowisko.