„Muzyka dawna i taniec” – instruktor: Anna Petrus

Zajęcia:       godz.      nr sali
poniedziałek   16.00 - 19.00    13
środa       08.00 - 13.00 Samorządowe Przedszkole nr 148

Dzień dobry, nazywam się Anna Petrus.

Specjalizuję się w edukacji muzycznej, rozszerzonej o elementy polskich tańców narodowych
oraz dworskich tańców europejskich. Tańce dworskie poznaję od 2004 roku, w oparciu o oryginalne zapisy dawnych tańców z okresu późnego Średniowiecza, Renesansu i Baroku, tzw. traktaty o tańcu.
Moi mistrzowie tańca, od których poznałam tańce dawne, to m.in.: Barbara Sparti (Rzym), Marie-Claire Bar Le Corre (Francja), Ana Yepes (Hiszpania), Barbara Segal (Anglia), Leszek Rembowski (Polska).

Polskich tańców narodowych nauczyłam się tańcząc w zespole reprezentacyjnym ziemi koszalińskiej
– Zespole Pieśni i Tańca „Bałtyk”.

Nieodłącznym elementem muzyki dawnej jest taniec. Średniowieczne dworskie pląsy, francuskie branle, dostojne pawany, angielskie towarzyskie kontredance …, bogata w nie jest literatura muzyczna dawnych wieków.
Polskie kujawiaki, dziarskie oberki, dostojne polonezy, narodowe krakowiaki i … „zawadiacki, zadzierzysty, skoczny, żywy i ognisty – to jest mazur figurowy, proszę Państwa, czapki z głowy! (…)
I ten rytm, aż nogi rwą się, by zatracić się w tym pląsie.” (Izabela Klebańska „Jak tańczono przed wiekami”) Moje zajęcia z muzyki dawnej obfitują w elementy tańców dworskich, polskich i europejskich oraz polskich tańców narodowych ludowych.

Od 2007 r., wielokrotnie uświetnialiśmy spektakle średniowieczne pokazywane w Szkole Podstawowej nr 155 im. Świętej Jadwigi Królowej, uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, występowaliśmy w zabytkowych miejscach historycznych uświetniając projekty i imprezy kulturalne Krakowa. Dzieci z naszej sekcji wzięły udział w przedstawieniu „Mieszczanin szlachcicem”, mając zaszczyt towarzyszyć grupie teatralnej z naszego Domu Kultury podczas spektakli w Teatrze Ludowym w Krakowie oraz w MDK Fort 49 „Krzesławice”. Charakterystyczne i szczególnie cenne jest to, że zespół odtwarza oryginale tańce dworskie zapisane
w zabytkowych, historycznych traktatach muzycznych średniowiecznych i renesansowych, prezentując tańce dworskie starofrancuskie, włoskie, angielskie i polskie. Moi wychowankowie zdobyli srebrną
i złotą Harfę Eola na Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu Wlkp. w latach 2013 i 2014.

Zajęcia w naszym domu kultury to żywe lekcje historii tańca z elementami etykiety dworskiej.
Dzieci zdobywają umiejętności w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej otrzymując przygotowanie z zakresu rytmiki i ruchu scenicznego, a także przygotowanie do dalszego ich rozwoju w szkołach baletowych.

W ramach naszego programu wychowawczo-profilaktycznego i współpracy ze środowiskiem lokalnym, prowadzę swoje zajęcia edukacyjne również w Samorządowym Przedszkolu Nr 148.

Zapraszam na zajęcia.

Informacje i zapisy w sekretariacie (pok. nr 19) lub bezpośrednio u instruktora w godzinach jego zajęć.
Kontakt z instruktorem: anna.petrus@mdkfort49.krakow.pl