Małgorzata Radziejowska, Janusz Skórski „Niech wiatr cerkiewny gra …” wystawa fotografii (10 XII÷16 I 2015)
Wydarzenie: wystawa fotografii
Małgorzata Radziejowska, Janusz Skórski
„Niech wiatr cerkiewny gra …”
data: 10 XII 2014 ÷ 16 I 2015
miejsce: MDK Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie
w programie artystycznym: Paweł Hutyra
„NIECH WIATR CERKIEWNY GRA…”
Fotografie prezentowane na wystawie powstały podczas wędrówek po Roztoczu, Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz Beskidzie Sądeckim. Autorzy starają się przybliżyć temat życia i śmierci cerkwi – budowli i cerkwi o ludzkim obliczu, obrzędy, przenikanie się kultur oraz różnorodność wyznaniową. Wystawie towarzyszy chwila zadumy na przeszłością, teraźniejszością oraz przyszłością Drewnianych Pań często popadających w ruinę i odchodzących w niebyt ale równie często rozkwitających pod opieką różnych wspólnot wyznaniowych.
…………………………………………………………………
Małgorzata Radziejowska. Od kilkunastu lat związana z branżą informatyczną. Skupia w sobie dwa światy – jeden ścisły, zaplanowany, konkretny – inżynierski; drugi oderwany od rzeczywistości, pełen różnorodnych doznań, olśnień, pogoni za chwilą.
Fotografią zajmuje się od kilku lat – odkrycie potencjału nastąpiło nagle i było zaskakujące dla niej samej. Dziś nie wyobraża sobie życia bez chwil zapomnienia z aparatem. Nie potrzebuje wyjazdów w odległe zakątki aby tworzyć nowe cykle zdjęć. Płynnie przechodzi z form makro do reportażu. Uczy się odkrywać nowe oblicza fotografii. Głowa pełna pomysłów twórczych, jeszcze niezrealizowanych. Dorastając w Sanoku żyła obok problemu różnych religii i narodowości. Tym bardziej stał się jej bliski poruszany temat życia i śmierci cerkwi. Obecna wystawa jest owocem kilkuletniego zbierania materiału – czasem przypadkiem i przy okazji, a czasem świadomych wyjazdów do konkretnych miejsc i powrotów tak, aby zrobić to jedno jedyne zdjęcie. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Janusz Skórski. W latach 1986-88 pracując w reporterskich ekipach filmowych w Telewizji Kraków doskonalił swój warsztat. Od 1990 roku pracuje w laboratoriach fotograficznych współpracując jednocześnie z wieloma czasopismami. W latach 2005-2011 był wiceprezesem Krakowskiego Klubu Fotograficznego. W KKF działa nieprzerwanie od 1995 r. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Jego ulubione tematy to pejzaż i malowanie światłem. Doskonale czuje się w reportażu oraz w innych formach fotografii, łącząc to co nowoczesne z nutą melancholii i zadumy. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują misteria. Fotografie z Misteriów Pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej i Górce Klasztornej od wielu lat odwiedzają różne miejsca w Polsce oraz za granicą. Ma na swym koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, wielokrotnie prezentowanych w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Niemczech i Danii. Brał dział w wielu krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych, gdzie wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany oraz w wystawach zbiorowych w Polsce, Danii, Francji, Niemczech, Słowacji i Białorusi.
Kalendarium wystawy „Cerkiewne opowieści”
- Maj 2013 – „Niech wiatr cerkiewny gra” – Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Bellona w Busku Zdroju.
- Październik 2013 „Niech wiatr cerkiewny gra” – Muzeum Archidiecezjalne im. Karola Wojtyły w Krakowie.
- Grudzień-styczeń 2013/2014 – „Niech wiatr cerkiewny gra” – Dom Polski, Budapeszt, Węgry.
- Grudzień 2013 – „Cerkiewne Opowieści” – Pałac Sztuki, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
- Luty 2014 – „Cerkiewne Opowieści” – Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.
- Sierpień-wrzesień 2014 – „Cerkiewne Opowieści” – Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej.
- Wrzesień-październik 2014 – „Cerkiewne Opowieści” – Nowohuckie Centrum Kultury.