Ukończył Studium Nauczycielskie, studiował filologię polską na UJ. W 1977 rozpoczął pracę jako dziennikarz w piśmie Kolejarz, następnie pisał dla gazety Echo Krakowa – do 1997. Był dziennikarzem Gazety Krakowskiej. Znany jest jako autor tekstów do piosenek śpiewanych przede wszystkim przez : Stare Dobre Małżeństwo i Krzysztofa Myszkowskiego. Sporadycznie po twórczość Ziemianina sięgali: Elżbieta Adamiak, Jacek Wójcicki, Wolna Grupa Bukowina.
Jego poezję wypromowały przede wszystkim liryczne utwory skomponowane i śpiewane przez Krzysztofa Myszkowskiego (SDM). Debiutował w 1968 na łamach Życia Literackiego wierszem „Święty Jan z Kasiny Wielkiej”.
W 1975 wydano pierwszym tomik Adama Ziemianina pt. „Wypogadza się nad naszym domem”. Przez Ryszarda Matuszewskiego został uznany za jeden z najciekawszych debiutów. Prace Adama Ziemieanina tłumaczono m.in. na język angielski, niemiecki, rosyjski, włoski. Jest laureatem Łódzkich Wiosen Poetyckich, konkursu im. Jana Śpiewaka. W lutym 2006 r., za tom poezji Makatki otrzymał Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.

Z zespołem Stare Dobre Małżeństwo gościł w MDK Fort 49 „Krzesławice” w dn. 13 września 2003 r.