Bror Hansson (ur. 1914 w Vellinge), to szwedzki filantrop od lat związany z Polską. Głównym aspektem działalności dobroczynnej Brora Hanssona jest organizowanie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, który przekazywany jest do odpowiednich ośrodków medycznych. Wspomagał krakowskie szpitale i ośrodki opiekuńcze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym. Współpracował z organizacjami dobroczynnymi, m.in. Fundacją Brata Alberta, oraz wspierał prowadzone przez tę fundację schronisko dla osób niepełnosprawnych w podkrakowskich Radwanicach. W Krakowie funkcjonuje Stowarzyszenie Filantropów im. Brora Hanssona.

Na sesji z dnia 14 maja 1993 roku Rada Miasta Krakowa obok czterech innych zasłużonych osób: Edwarda Raczyńskiego, Wacława Jędrzejewicza, Stanisława Maczka, Adama Bienia przyznała Brorowi Hanssonowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa za działalność filantropijną w Polsce i Krakowie.

Żywo interesował się koncepcją zagospodarowania i adaptacji zniszczonego fortu na MDK. Był w forcie w czasie prac remontowych w 1998 r, ofiarował placówce sprzęt wyposażeniowy. Zmarł w 2008 w Lund w wieku 94 lat. Przyjaciele nazywali go „Świętym Mikołajem z Lund” ze względu na przymioty serca oraz charakterystyczną brodę.