Drzwi otwierają się. Cisza. Półmrok.  Można skręcić w prawo, można w lewo. Drogi rozchodzą się, zakręcają, krzyżują – jak w labiryncie.  Tylko, że u nas za każdymi drzwiami – skarb. Wejdź. Napełnij to miejsce światłem i śmiechem. Spróbuj znaleźć coś dla swojej głowy, rąk, serca. Spotkaj się z nami. Może tu otworzymy Twoją przyszłość? Może kiedyś zostaniesz wybornym artystą, albo supergwiazdą estrady, może dostaniesz literackiego Nobla, albo Oskara za reżyserię lub za rolę pierwszoplanową, może poznasz wszystkie języki świata i wydasz album o swoich podróżach. Może zaczniesz wielką przygodę…

Fantazja?
Kto wie?
My tylko otwieramy drzwi.

Film z okazji 50-lecia Młodzieżowego Domu Kultury   

Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” jest placówką miasta Krakowa, pracującą w systemie edukacji narodowej. Od 2000 roku siedziba MDK mieści się w zabytkowym forcie artyleryjskim pochodzącym z lat 1881-1886.
Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” stara się odpowiadać na pytania:

— jak służyć młodym ludziom w rozwijaniu zainteresowań,
— jak zainteresowania zamieniać w pasje,
— podpowiadać jak mądrze zagospodarować czas wolny,
— jak lepiej poznawać swoją „małą ojczyznę”.
Młodzież pracuje w salach naszego fortu i rozwija się twórczo, wydobywając całą swą energię, napełniając ekspresją wszystkie miejsca. Twórczość czuje się tu w powietrzu. Ta zdolność dzieci
i młodzieży do wnoszenia czegoś nowego do naszej, czasami szarej, egzystencji jest dla nas niezwykle cenna.
Instruktorzy zachęcają uczestników do wyrażania własnej kreatywności w formach wizualnej, tanecznej, fotograficznej, literackiej i teatralnej. Dbają przy tym o to, aby zajęcia stały się środkiem komunikacji, sposobem przekazania osobistych uczuć, myśli i formą dialogu między ludźmi.
Młodzież poprzez działanie uczy się poznawać świat i wartości, które są związane z naszą historią.
Zajęcia wzmacniają zaufanie, poprawiają samoocenę, wzbudzają entuzjazm do własnej pracy twórczej.  Uczenie się, zdobywanie nowych umiejętności poprawia koncentrację, koordynację różnych sfer psychicznych i intelektualnych, daje również satysfakcję, przyczyniając się do rozwoju młodych ludzi. Działalność artystyczna może nadać życiu nowe znaczenie i sens, a wielu z naszych podopiecznych staje się prawdziwymi artystami.

Poza tym:
— znajdziesz tu bogatą ofertę zajęć,
— możesz uczestniczyć w organizowanych imprezach, wystawach, turniejach, koncertach …
— zapraszamy do udziału w akcjach Lato / Zima w mieście,
— organizujemy żywe lekcje historii,
— uczestniczymy w międzynarodowych wymianach młodzieży,
— oprowadzamy turystów po zabytkowym forcie.

Praca wychowawcy, nauczyciela, instruktora jest przede wszystkim pracą nad wyzwoleniem twórczości i ekspresji wyrażania siebie przez dzieci i młodzież. Wyzwolenie pozwoli na przeobrażenie się dziecka z małej rośliny w piękny pielęgnowany kwiat.

Nauczanie każdego dziecka czy młodego człowieka daje nam możliwość kreowania rzeczywistości. Sztuka i kultura jest ważnym nośnikiem doświadczeń i wiedzy w naszym Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice”. Zajęcia są wyjątkowe w tym sensie, że mogą pomóc dzieciom i młodzieży w ich twórczym rozwoju. Oferujemy przestrzeń otwartą, w której wzrasta godność, wzajemny szacunek do drugiego człowieka, gdzie rozwijają się pasje.