Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020
Hasło „Moja droga”

12 września

godz. 12:30 „Akcja AB” w Krakowie – 80. rocznica zbrodni. Egzekucje w Forcie w Krzesławicach
godz. 19:00 Koncert plenerowy zespołu „Hanka Wójciak Trio”.

13 września

10:00 – 12:00 zwiedzanie Fortu 49 „Krzesławice”.
10:00 – 12:00 „Po drogach naszych sąsiadów” – wystawa fotografii Jana Zycha.


Fort 49 Krzesławice – muzyczne pożegnanie lata i oprowadzanie po zabytkowym obiekcie
W dniach 12 i 13 września br. nadarzy się wyjątkowa, by odwiedzić Fort 49 „Krzesławice”, dawną część Twierdzy Kraków a obecnie siedzibę Młodzieżowego Domu Kultury. Zapraszamy do zwiedzania wielu miejsc na co dzień niedostępnych dla gości takich jak: koszary, schrony i podziemne korytarze. Po obiekcie oprowadzał Dyrektor MDK – Franciszek Dziadoń.
Ponadto w programie koncert plenerowy oraz wystawy stałe i czasowe. 

Fort 49 „Krzesławice” to jeden z artyleryjskich fortów wzniesionych w ramach budowanej przez Austriaków Twierdzy Kraków (1850–1914). Uczestniczył w działaniach I wojny światowej (listopad 1914). Po odzyskanej niepodległości znajdował się w dyspozycji Wojska Polskiego.

W latach 1928–1939 na forcie zlokalizowana była stacja nasłuchu polskiego kontrwywiadu.
W latach 1939–1941 na ziemnych terenach fortu okupant niemiecki dokonał egzekucji 440 Polaków. W latach 60.–90. XX w. fort był systematycznie dewastowany i profanowany. W 1994 r. władze miasta Krakowa przekazały obiekt Młodzieżowemu Domowi Kultury, który remontowany jest i adaptowany do działalności kulturalno-oświatowej. W historię fortu wpisują się wybitne postaci: Jan Matejko, Wincenty Witos i Stanisław Marusarz.

Serdecznie zapraszamy !!!

Więcej na: edd.nid.pl

Ze względu na stan epidemii organizator zastrzega sobie prawo zmiany programu.
Przypominamy, że wszystkie wydarzenia w Młodzieżowym Domu Kultury  organizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zajęć realizowanych w przestrzeni zamkniętej zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Osobom, które ze względów medycznych nie mogą nosić maseczek, zalecamy korzystanie z przyłbic lub rezygnację z udziału w wydarzeniach. Przed wejściem do placówki konieczna jest również dezynfekcja rąk.

Koordynator ogólnopolski: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Skip to content