Zwiedzanie z przewodnikiem (23 III 2019)

Zwiedzanie z przewodnikiem
 Fortu 49 „Krzesławice”, os. Na Stoku 27b
sobota
23 marca 2019, o godz. 10:00
(plac forteczny)
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!!!

           W sobotę 23 marca br. o godz. 10:00 będzie można zwiedzać poaustriacki, artyleryjski Fort 49 „Krzesławice”, cześć dawnej Twierdzy Kraków. Po forcie oprowadzi Dyrektor MDK – Franciszek Dziadoń. Kolejne planowane terminy zwiedzania fortu to czerwiec, wrzesień i listopad 2019 roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wizyty w Forcie 49.
         Fort 49 „Krzesławice” warto odwiedzić, ponieważ jest to obiekt unikatowy, a przemawia za tym połączenie działań konserwatorskich z nadaniem fortowi nowych funkcji i jego udostępnieniem dla zwiedzających oraz adaptacją do celów edukacyjnych (jest siedzibą młodzieżowego domu kultury).
          Fort 49 „Krzesławice” to jeden z artyleryjskich fortów wzniesionych w ramach budowanej przez Austriaków Twierdzy Kraków (1850–1914). Uczestniczył w działaniach I wojny światowej (listopad 1914). Po odzyskanej niepodległości znajdował się w dyspozycji Wojska Polskiego.
W latach 1928–1939 na forcie zlokalizowana była stacja nasłuchu polskiego kontrwywiadu. W latach 1939–1941 na ziemnych terenach fortu okupant niemiecki dokonał egzekucji 440 Polaków. W latach 60.–90. XX w. fort był systematycznie dewastowany i profanowany. W 1994 r. władze miasta Krakowa przekazały obiekt Młodzieżowemu Domowi Kultury, który remontowany jest i adaptowany do działalności kulturalno-oświatowej. W historię fortu wpisują się wybitne postaci: Jan Matejko, Wincenty Witos i Stanisław Marusarz.
       Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”, os. Na Stoku 27 b jest systematycznie rekonstruowany wg pierwotnego stanu z XIX/XX wieku. Obiekt wpisany do rejestru zabytków. Miejsce Pamięci Narodowej. Ponad 80 grup, a w nich ponad 1200 stałych uczestników. 15-20 tyś osób rocznie uczestniczących w działaniach okazjonalnych. W ofercie: zajęcia stałe, spektakle, wystawy, koncerty, zwiedzanie; warsztaty edukacyjne, wolontariat, akcja lato/zima w mieście, turnieje i konkursy, żywe lekcje historii, inscenizacje historyczne, projekty międzynarodowe.

Ten artykuł opublikowany w kategorii: kalendarz imprez, w nadchodzącym czasie (menu boczne).

Comments are closed.