Zajrzyj do Huty 10 (22 ÷ 23 IX 2018)

Zajrzyj do Huty 9
22 ÷ 23 IX 2018
 Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”

Jak co roku zapraszamy mieszkańców Nowej Huty do poznania swojej dzielnicy, Krakusów do pozbycia się mylnych wyobrażeń o Nowej Hucie, całą resztę turystów do zobaczenia „innej twarzy” Krakowa. Jednym zdaniem: do poznania fascynującego dziedzictwa historycznego Nowej Huty. Przez dwa dni, zupełnie na luzie, nieśpiesznie i przede wszystkim z profesjonalnymi przewodnikami będziecie mogli zwiedzić Nową Hutę wzdłuż i wszerz. Otworzymy dla Was miejsca tajemnicze i niedostępne na co dzień. Odtajnimy sekrety sprzed wieków, skrywane przez dworki i pałace z obrzeży Nowej Huty. Nawiążemy współpracę z pasjonatami Nowej Huty, żeby przedstawili Wam „swoją” dzielnicę. Zwiedzimy ją na piechotę, w autobusie i za pomocą gier miejskich z nagrodami. Dodatkowo otrzymacie w każdym z miejsc, które odwiedzicie bezpłatne: kieszonkowy przewodnik, żeby zaplanować dzień z Nową Hutą
i ulotkę-mapę, żeby się nie zgubić między pl. Centralnym a Krakowem.

Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” zaprasza:

Sobota 22 września
12.00–16.00 – zwiedzanie wystaw czasowych:
– Krajobraz w podczerwieni – wystawa fotografii Jana Zycha
– Barwy wolności – plenerowa wystawa prac wychowanków świetlic środowiskowych.
12.00, 14.00 – Śladami historii – zwiedzanie obiektu, po którym oprowadzi dyrektor Franciszek Dziadoń, oraz prezentacja multimedialna Wielcy Polacy w historii Fortu.
Prezentacja multimedialna przybliży zwiedzającym biografię dwóch wyjątkowych rodaków, którzy nie szczędzili wysiłku, by Polska odzyskała niepodległość. Pierwszym jest Jan Matejko równoległe przez 17 lat mieszkający w krzesławickim dworku. Drugim – pochodzący z Wierzchosławic koło Tarnowa, wierny chłop polskiej ziemi – Wincenty Witos (polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczpospolitej Polskiej), a pod koniec XIX w. kanonier w 2 pułku artylerii c.k. armii w krzesławickim forcie. Pomysł na przygotowanie prezentacji powstał z okazji jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niedziela 23 września
10.00–15.00 – zwiedzanie wystawy fotografii Jana Zycha Krajobraz w podczerwieni.
10.00-12.00 – Żołnierskie życie w Forcie – zajęcia dla dzieci. Zaprezentujemy konkurencje, dzięki którym poznasz tajemnice służby wojskowej, odbywać się będą m.in.: musztra i sprawnościowy wojskowy tor przeszkód, poszukiwanie skarbów, konkursy i zagadki z wiedzy historycznej.

PROGRAM Zajrzyj do Huty
22–23.09.2018

Na większość imprez wstęp wolny!
Liczba miejsc ograniczona
Pytania: tel. 12 425 97 75, e-mail: nowahuta@mhk.pl
Zapisy na wydarzenia o ograniczonej liczbie miejsc przyjmowane są od 3 września 2018 r. (szczegóły podano przy danym punkcie programu). W oddziale MHK Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16, odbędzie się w tych dniach (22–23 września) kiermasz nowohuckich wydawnictw: zniżka 50%!
Przewodnik wydany dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta
Sponsor wydarzenia: ArcelorMittal Poland SA

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Oddział Dzieje Nowej Huty
os. Słoneczne 16, 31-958 Kraków
tel. 12 425 97 75
nowahuta@mhk.pl, www.mhk.pl
Oddział MHK, zwany pieszczotliwie „nowohuckim słoneczkiem”, mieści się w lokalu dawnej Składnicy Harcerskiej na parterze bloku nr 16 na os. Słonecznym (dawniej B-33), przy al. Róż. Powstał w kwietniu 2005 r. W ciągu 13 lat istnienia zorganizował 24 wystawy czasowe poświęcone dziejom Nowej Huty – obecnie prezentuje ekspozycję Stale o Nowej Hucie. Prowadzi zajęcia edukacyjne, wycieczki i spacery po Nowej Hucie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Muzeum na os. Słonecznym – wstęp wskazany!

Sobota 22 września
10.00–18.00 – zwiedzanie wystawy Stale o Nowej Hucie
10.00–12.00 – Przez pustynię i puszczę do Mordoru – spacer. Za Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej zachował się dość duży niezagospodarowany teren, na którym miały się mieścić budynki PK. W trakcie spaceru zobaczymy zachowany fragment pasa startowego, pozostałości po dawnym lotnisku oraz największe i najpiękniejsze graffiti w Krakowie. Oprowadza Maciej Miezian. Start sprzed wejścia głównego do Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej (al. Jana Pawła II 37).
10.30, 12.30 – Nowa Huta dla początkujących – spacery z przewodnikami po Nowej Hucie. Start sprzed oddziału MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16).
12.00–13.30 – Jak będzie wyglądać Muzeum Nowej Huty? Dyskusja o kształcie przyszłego Muzeum Nowej Huty i przebiegu prac nad jego powstaniem, w której wezmą udział osoby zaangażowane w proces jego tworzenia. Każdy mieszkaniec Nowej Huty będzie mógł przedstawić swoje pomysły i sugestie co do dalszych prac nad stworzeniem placówki.
13.30–15.00 – I Ty możesz zostać fotografem Nowej Huty – prezentacja oraz spacer fotograficzny.
Prezentacja fotografii z początków budowy najmłodszej dzielnicy Krakowa i kombinatu. Po raz pierwszy zostaną pokazane zdjęcia z roku 1955 przedstawiające pracowników i wnętrza Centralnej Stołówki Międzyszkolnej na os. Szkolnym 20 (zdjęcia z archiwum Michała Karnasiewicza). Obecnie w tym miejscu ma siedzibę Miejski Dzienny Dom Pomocy Społecznej. Podczas spaceru fotograficznego będziemy się przemieszczać między nowohuckimi podwórkami, wykonując zdjęcia smartfonami i aparatami cyfrowymi. Prowadzący Jerzy Karnasiewicz. Start sprzed oddziału MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16). Czas trwania: prezentacja – 30 min, spacer fotograficzny – 60 min; trasa: sektor B – osiedla: Słoneczne, Zielone, Sportowe, Szkolne, Szklane Domy.
14.00–16.00 – Mijane po drodze. Spacer magiczną ulicą Bulwarową. Ulica Bulwarowa to najpiękniejsza, a zarazem najbardziej nieodkryta ulica Nowej Huty. Na trasie spaceru zobaczymy: dom Franciszka Ptaka, socrealistyczne szkoły (w tym popularną „Budowlankę”), domy zbudowane według projektu Franciszka Adamskiego, Zalew Nowohucki, miejsce, gdzie stał pierwszy nowohucki teatr Nurt, jedne z najstarszych ogródków działkowych, oraz będziemy szukać elementów architektury modernistycznej. Oprowadza Maria Wąchała-Skindzier. Start sprzed sklepu Lidl (ul. Kocmyrzowska 2B).
14.00–16.00 – Szlak street artu: murale i mozaiki – spacer. Co to jest street art? Co grozi za nielegalne graffiti? Co to jest piropiktura? Poznamy historię powstania ruchu sztuki ulicznej, techniki mozaikowe, wybrane przykłady mozaik i murali oraz m.in. największy i najmniejszy mural w Nowej Hucie. Oprowadza Monika Hyla. Start sprzed oddziału MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16).
15.00–17.00 – Nowohuckie miejsca wojennych tragedii. Spacer po miejscach na terenie obecnej Nowej Huty, w których w czasach II wojny światowej ginęli ludzie. Oprowadza Piotr Kapusta. Wycieczka autokarowa. Start sprzed oddziału MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16). Obowiązują zapisy (od 3 września): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl, wycieczka biletowana (koszt biletu 6 zł), maksymalnie 45 osób. Zakup biletu w dniu wyjazdu w kasie oddziału MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16).

Niedziela 23 września
10.00–18.00 – zwiedzanie wystawy Stale o Nowej Hucie.
10.00, 12.00 – wycieczki autokarowe Śladami zapomnianego dziedzictwa Nowej Huty. Trasa: start sprzed oddziału MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16) – kopiec Wandy – Pleszów – Branice – Kościelniki – Ruszcza – Wadów – Łuczanowice – oddział MHK Dzieje Nowej Huty. Czas trwania: 5–6 godzin. Obowiązują zapisy (od 3 września): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl, wycieczka biletowana (koszt biletu 6 zł), maksymalnie 45 osób. Zakup biletu w dniu wyjazdu w kasie oddziału MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16). Wycieczki prowadzą Piotr Kapusta (godz. 10.00) i Monika Hyla (12.00)
11.30–13.00 – I Ty możesz zostać fotografem Nowej Huty. Prezentacja oraz spacer fotograficzny. Prowadzący Jerzy Karnasiewicz. Start sprzed oddziału MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16).
13.00–14.00 – Jak PRL wygrał bitwę pod Cedynią? – wykład Macieja Mieziana. Osiedla w Mistrzejowicach miały nosić nazwy pór roku. Ponieważ jednak ich budowa przypadała na lata 60., czyli okres obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego, postanowiono więc ulicom i osiedlom nadać nazwy związane ze słowiańszczyzną i czasami pierwszych Piastów. Potem do tego doszły nazwy związane z niepodległością oraz wrześniem 1939 r. W ten sposób powstał niezwykły zespół nazw, który dokumentuje dzieje Polski od jej postania do II wojny światowej.
15.00–17.00 – Poznajemy nowohuckie dzielnice – spacer po Dzielnicy XVI Bieńczyce. Na trasie wycieczki znajdą się m.in. kościół Arka Pana, plac Bieńczycki, ulice Macieja Wielgusa i Franciszka Ptaka. Oprowadza Anna Stalmach z krakowskiego oddziału PTTK. Start sprzed gmachu Teatru Ludowego (os. Teatralne 34).
15.00–16.00 – Obchody jubileuszowe okrągłych rocznic powstania Nowej Huty w okresie PRL-u – wykład Marii Wąchały-Skindzier. W 1959 r. z udziałem najwyższych władz państwowych uroczyście obchodzono jubileusz dziesięciolecia Nowej Huty. Wykład przybliży zarówno ten, jak i kolejne jubileusze Nowej Huty w okresie PRL-u.

Gry terenowe:
Sobota 22 września
Zielona Nowa Huta
Nowa Huta często mylnie uważana jest za dzielnicę zalaną betonem. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna! Nasza dzielnica stanowi bowiem zielony skarb Krakowa. Przechadzając się ulicami można spotkać gatunki drzew niewystępujące u nas naturalnie czy zachwycić się urokliwymi witkami wierzby płaczącej przeglądającej się w wodach Zalewu Nowohuckiego. Ale czy w ogóle wiesz, dlaczego w Nowej Hucie jest tak dużo zieleni? Skąd wziął się u nas platan? Gdzie znajduje się nowohucka oaza?
Jest tylko jeden sposób, żeby poznać te oraz inne tajemnice. Zanurz się w nowohuckiej zieleni, zbierz 2–3 osobowy zespół i weź udział w grze. Wspólnie z drużyną poznaj zieloną stronę Nowej Huty!
Niedziela 23 września
NH Street Art
Postanawiasz odwiedzić Nową Hutę, mimo że nie jesteś do końca przekonany, czy warto. Ktoś ci powiedział, że będziesz zachwycony, ktoś inny zaś, że stracisz tylko czas, a NH to rozlatujące się chodniki i ogromne, szare bryły budynków. Jednak podjąłeś decyzję – postanawiasz sam sprawdzić, jaka naprawdę jest Nowa Huta. Ku twojemu zdziwieniu okazuje się, że jest bardzo kolorowa! Twoją uwagę przykuwa wielobarwne graffiti na jednym z budynków. O! Jest i kolejne! Ale co tu tak świeci? To chyba neon „Muzeum” w alei Róż.
Wejdź w świat sztuki ulicznej, murali i graffiti. Zachwyć się rozświetlającymi noc neonami barwiącymi nowohuckie ulice na wszystkie kolory. Poznaj lokalizacje, znaczenie i historię powstania dzieł sztuki ulicznej na terenie najmłodszej dzielnicy Krakowa. Zbierz 2–3 osobowy zespół i przystąp do gry o świecie nowohuckiego street artu!
Uczestnicy gier: 50 zespołów po 2–3 osoby (od 100 do 150 uczestników). Czas trwania: 3 godziny, start gry od godz. 10.00 do godz. 14.00 – w tym przedziale czasowym w dowolnym momencie można zacząć grę. Należy zgłosić swoją drużynę w punkcie startowym w oddziale MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16) i odebrać kartę gracza. Koniec gry o godz. 17.00. Na mecie (oddział MHK Dzieje Nowej Huty) należy oddać kartę gracza. Wręczenie nagród o godz. 17.00 w oddziale MHK Dzieje Nowej Huty.

ArcelorMittal Poland SA
Oddział w Krakowie
ul. Ujastek 1, 30-969 Kraków
ArcelorMittal Poland SA jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia około 70% potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi 5 hut, w tym jedna w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 tys. Od początku obecności w Polsce firma zainwestowała 6 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Połowa tej kwoty trafiła do Krakowa. Wydatki w dużej mierze objęły projekty środowiskowe, dzięki którym znacząco ograniczono emisję pyłów i gazów. Tylko w ubiegłym roku za kwotę 500 mln złotych przeprowadzono remont wielkiego pieca i rozbudowano dwie walcownie.

Sobota 22 września
9.00, 11.00 – zwiedzanie krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland oraz zapoznanie się z procesem produkcji w walcowni gorącej i zimnej (nowa linia ocynkowania). Uczestnicy muszą mieć ukończone 15 lat. Wstęp na teren huty tylko w długich spodniach i pełnym obuwiu na płaskiej podeszwie. Wszyscy zwiedzający otrzymają kaski, fartuchy i okulary. Na terenie huty obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania. Obowiązują zapisy (od 3 września): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl lub e-rezerwacja: https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html. Przy zapisach należy podać imię, nazwisko PESEL. Maksymalnie 80 osób podczas jednego oprowadzania. Wyjazd sprzed oddziału MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16), zbiórka przed autokarem: godz. 8.45 i 10.45.

Muzeum PRL-u
os. Centrum E 1, 31-943 Kraków
tel. 12 446 78 21, 12 446 78 22
www.mprl.pl, www.schronywnowejhucie.pl
Muzeum PRL-u (w organizacji) działa od stycznia 2013 r. i jest współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od marca 2019 r. prowadzenie instytucji ma przejąć samodzielnie gmina Kraków. Zgodnie z decyzją Rady Miasta Krakowa Muzeum PRL-u ma się połączyć z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i działać pod szyldem Muzeum Nowej Huty. Muzeum PRL-u mieści się w dawnym budynku kina Światowid w ścisłym centrum socrealistycznej zabudowy Nowej Huty (os. Centrum E-1). Kino wzniesiono w latach 1955–57, według projektu Andrzeja Uniejewskiego. Ma 3480 m² powierzchni i dwie sale projekcyjne. 5 października 2016 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczno–budowlany Muzeum PRL-u oraz projekt aranżacyjny wystawy stałej. Zwycięska koncepcja firmy MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o. przewiduje m.in.: utworzenie na dachu budynku kina letniego oraz umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem przed budynkiem. Obecnie trwają prace nad szczegółowym scenariuszem i projektem graficznym wystawy stałej oraz projektami budowlanymi, które mają zostać zakończone w lutym 2019 r.

Sobota 22 września
10.00–18.00 – zwiedzanie wystaw:
– Huta stanęła opowiadającej o strajku w Hucie im. Lenina w 1988 r., który był ważnym krokiem ku przemianom w 1989 r.
– W jedną stronę. Marzec ’68 – opowieści o wymuszonej emigracji żydowskiej z PRL-u i jej tle politycznym.
– Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie opowiadającej o kontekście i budowie nowohuckich schronów.
– Look at New Look, czyli obejrzyjże polską ceramikę upolowaną przez „Szpeje”.
Polski New Look to charakterystyczny styl w polskim wzornictwie użytkowym przełomu lat 50. i 60. Odważny i nowoczesny, pełen organicznych form i abstrakcyjnych wzorów. Swoboda artystycznej wypowiedzi projektantów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dała Polakom piękne przedmioty codziennego użytku, za którymi tak długo tęsknili. Nasze babcie zdobiły nimi domowe kredensy i stoły, realizując razem w Wandą Telakowską ideę „piękna na co dzień i dla wszystkich”. Zapomniany w trudnych czasach transformacji, kiedy na stołach królowały szklanki z „duralexu”, dzisiaj New Look powrócił w wielkim stylu. Wystawy polskiej ceramiki można oglądać w największych polskich muzeach, a do upolowania dobrego okazu na pchlim targu potrzeba sporo szczęścia. Efekty szczęśliwych łowów sklepu „Szpeje” zobaczycie na tej małej wystawie.
11.00 – oprowadzanie kuratorskie Karoliny Żłobeckiej po wystawie W jedną stronę. Marzec ‘68.
11.00, 12.00, 13.00 – Postaci z bajek odwiedzają Nową Hutę – warsztaty plastyczne dla dzieci. Razem z uczestnikami przyjrzymy się Nowej Hucie, miejscu, które znają i w którym mieszkają. Dlaczego dobrze się nam mieszka w Nowej Hucie? Poznamy dobre wzorce zawarte w planie miasta. Wykorzystamy tę wiedzę w praktyce „zasiedlając” centrum Nowej Huty postaciami z bajek własnoręcznie wykonanymi przez dzieci w domkach ich projektu. Czas trwania: 40 min.
11.00–14.00 – Zajrzyj do Muzeum PRL-u – quiz edukacyjny dla dzieci. Jaką funkcję pełnił budynek obecnego muzeum w przeszłości? Jak ważne w życiu codziennym Nowej Huty były kina, w tym kino Światowid? Jakie inne ciekawe informacje są ukryte we wnętrzu muzeum, w tym na wystawach czasowych? Z tymi zagadnieniami zmierzą się uczestnicy quizu, rozwiązywanego w trakcie zwiedzania muzeum.
14.00 – spacer po Nowej Hucie ze świadkiem historii Władysławem Kielianem. Start: oddział MHK Dzieje Nowej Huty – zwiedzanie wystawy Stale o Nowej Hucie, zakończenie: Muzeum PRL-u – oprowadzanie po wystawie Huta stanęła.
15.00 – zwiedzanie projektorni i na co dzień niedostępnych podziemi dawnego kina Światowid. Maksymalnie 22 osoby, zapisy od 3 września od godz. 12.00 na https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html, liczba miejsc ograniczona.
16.00–18.00 – gra terenowa Podziemna Nowa Huta. Nowa Huta nie kończy się na poziomie gruntu. Pod ziemią skrywa relikty zimnej wojny – schrony przeciwlotnicze, które miały być ratunkiem dla mieszkańców na wypadek konfliktu zbrojnego. Kryją one w sobie pewną tajemnicę, dostępną tylko odważnym i zdeterminowanym poszukiwaczom. Zbierz swoją ekipę odkrywców (zespoły 3–5 osobowe) i wspólnie rozwiążcie zagadkę Podziemnej Huty! Zapisy od 3 września od godz. 12.00 na https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html, liczba miejsc ograniczona.

Niedziela 23 września
10.00–18.00 – zwiedzanie wystaw:
– Huta stanęła opowiadającej o strajku w Hucie im. Lenina w 1988 r., który był ważnym krokiem ku przemianom w 1989 r.
– W jedną stronę. Marzec ’68 – opowieści o wymuszonej emigracji żydowskiej z PRL-u i jej tle politycznym.
– Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie opowiadającej o kontekście i budowie nowohuckich schronów.
– Look at New Look, czyli obejrzyjże polską ceramikę upolowaną przez „Szpeje”.
11.00 – oprowadzanie kuratorskie Agaty Klimek po wystawie Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988.
14.00 – wernisaż wystawy fotograficznej Toma Rollauera Nowa Huta z przestworzy. „Kilka lat temu stałem się hucianinem i pokochałem Nową Hutę od drugiego wejrzenia. Stała się moją małą ojczyzną. Niedługo potem wpadłem na pomysł, aby ukazać ją moimi oczami i zacząłem jeździć po niej z dronem i aparatem fotograficznym. Dzięki temu powstało kilkaset zdjęć ukazujących piękno Nowej Huty, jak i jej unikalny układ urbanistyczny. Moje zdjęcia to także opowieść o ludziach, którzy ją zamieszkują. Wystawa Nowa Huta z przestworzy jest tą częścią mojej działalności, która ukazuje ją z niedostępnej nawet w wieżowców perspektywy, czyli z lotu ptaka” – opowiada autor zdjęć. W ramach wernisażu Tom Rollauer sfotografuje „z przestworzy” osoby zgromadzone przed budynkiem Muzeum PRL-u. Współorganizatorem tego wydarzenia jest facebookowa grupa Nowa Huta.
15.00 – zwiedzanie projektorni i na co dzień niedostępnych podziemi dawnego kina Światowid. Maksymalnie 22 osoby, zapisy od 3 września od godz. 12.00 na https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html.
16.00 – spotkanie z Januszem Panasewiczem. W czerwcu tego roku minęło 35 lat od premiery pierwszego albumu grupy Lady Pank. Z tej okazji zespół przygotował jego specjalną reedycję. LP1 to nie tylko nowe wersje utworów z płyty Lady Pank (m.in. Mniej niż zero, Kryzysowa narzeczona, Zamki na pisaku i Wciąż bardziej obcy), lecz także trzy pierwsze, singlowe przeboje grupy: Mała Lady Punk, Tańcz głupia tańcz i Minus 10 w Rio. Jubileuszowa płyta stanie się podczas Zajrzyj do Huty pretekstem do rozmowy z wokalistą Lady Pank Januszem Panasewiczem.

Opactwo Cystersów i kościół św. Bartłomieja Apostoła w Mogile
ul. Klasztorna 11, 31-979 Kraków
www.mogila.cystersi.pl
Oprowadza Andrzej Broda (tel. 781 403 295)
Oprowadzanie zorganizowane dzięki uprzejmości o. dr. Piotra Chojnackiego OCist, opata mogilskiego i o. mgr. Wincentego Zakrzewskiego OCist, proboszcza parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła.
Nazwa Mogiła pochodzi najprawdopodobniej od kopca Wandy, mogiły legendarnej księżniczki krakowskiej. Po raz pierwszy nazwa wsi pojawiła się w źródłach w 1222 r., kiedy biskup krakowski Iwo Odrowąż zapisał swoją rodową wieś powstającemu w Kacicach klasztorowi cystersów. Kilka lat później cystersi przenieśli się do powstającego w Mogile opactwa. Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej i św. Wacława został wybudowany w XIII w. w charakterystycznym dla cysterskiej architektury stylu przejściowym, romańsko-gotyckim, do dziś widocznym w bryle budowli, pomimo licznych przebudów w przeciągu 800 lat. Mogiła słynie jako Sanktuarium Krzyża Świętego, gdzie do cudownego wizerunku Ukrzyżowanego przez wieki pielgrzymowały rzesze wiernych, w tym koronowane głowy. Obok opactwa cysterskiego już w XIV w. stanął drewniany kościół św. Bartłomieja, który był kościołem parafialnym dla mieszkańców Mogiły i okolic. Kościół jest cennym obiektem na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Sobota 22 września
10.00, 13.00 – zwiedzanie klasztoru w Sanktuarium Krzyża Świętego. Zbiórka przed kościołem św. Bartłomieja

Niedziela 23 września
14.00, 16.00 – zwiedzanie kościoła św. Bartłomieja. Zbiórka przed wejściem do kościoła.

Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”
ul. Urzędnicza 20/11, 30-051 Kraków
tel. 507 006 617, 505 422 007
rawelin@rawelin.org, rawelin.org
Stowarzyszenie powstało w Krakowie w 2004 r. z inicjatywy osób interesujących się historią i zabytkami architektury militarnej. Przy współpracy szeregu instytucji (lokalne samorządy, muzea, Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Krakowie, Miejski i Wojewódzki Konserwator Zabytków) stowarzyszenie prowadzi badania historyczne oraz działania na rzecz ochrony budowli militarnych, stara się także chronić przed kradzieżą i dewastacją elementy wyposażenia obiektów, zapomniane zabytki inżynierii miejskiej, zapewniając im odpowiednie miejsce ekspozycji. Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” było współorganizatorem wielu imprez o charakterze historycznym i edukacyjnym, m.in. Nocy Muzeów, Dnia Otwartych Drzwi Muzeów, Dnia Pamięci Ofiar Gestapo. Jest też organizatorem rajdów, wycieczek, gier terenowych i pikników fortecznych. W roku 2008 Stowarzyszenie zostało odznaczone przez Zarząd PTTK Oddział Wojskowy w Krakowie Brązową Odznaką „Twierdza Kraków” za popularyzację zachowanych budowli obronnych.

Sobota 22 września
11.00, 12.30, 14.00 – zwiedzanie schronu pod szpitalem Żeromskiego (os. Na Skarpie 66, 31-913 Kraków). Obowiązują zapisy (od 3 września): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl, maksymalnie 20 osób podczas jednego oprowadzania.

Niedziela 23 września
11.00, 12.30, 16.00 – zwiedzanie schronów pod budynkami S i Z Centrum Administracyjnego Kombinatu (ul. Ujastek 1, 30-001 Kraków). Obowiązują zapisy (od 3 września): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl, maksymalnie 20 osób podczas jednego oprowadzania.

Zespół dworsko-parkowy w Branicach
Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Oddział Nowa Huta
ul. Sasanek 2a, 31-985 Kraków
tel. 12 640 80 60
jbober@ma.krakow.pl, akolasa@ma.krakow.pl, www.ma.krakow.pl
Dojazd do Pleszowa: tramwaje, autobusy lub busy; z Pleszowa: autobus linii 131
Branice pojawiają się w źródłach pisanych w 1250 r. W XIII wieku obszar ten należał do rodu Gryfitów, z którego wywodzili się Braniccy. Wybudowany przez nich starszy dwór, tzw. lamus, wzniesiony został około roku 1603 w stylu późnorenesansowym i nawiązuje architekturą do średniowiecznych wież obronnych. Na przełomie XVIII i XIX w. kolejni właściciele Branic – Badeniowie – postawili nowy, parterowy dworek w stylu klasycystycznym, który pełnił funkcje mieszkalne, zaś stary dwór przeznaczony został na pomieszczenia gospodarcze. Dziś w dworku Badenich mieszczą się pracownie naukowe nowohuckiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie, a w starym dworze prezentowane są wystawy archeologiczne dotyczące bogatej przeszłości terenów obecnej Nowej Huty.

Sobota 22 września
10.00–17.00 – zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie dworu klasycystycznego i wieżowego oraz wystaw: Garncarstwo prahistoryczne i Wieża prestiżu pełna. Przez cały dzień „dyżurny archeolog” będzie udzielał odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące odległej przeszłości.

Niedziela 23 września
10.00–17.00 – zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie dworu klasycystycznego i wieżowego oraz wystaw: Garncarstwo prahistoryczne i Wieża prestiżu pełna. Dla zainteresowanych wykład popularno-naukowy wraz z prezentacją multimedialną Wieża – konieczność czy idea?. Przez cały dzień „dyżurny archeolog” będzie udzielał odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące odległej przeszłości.
W niedzielę dla zwiedzających przygotowany będzie poczęstunek przy ognisku.

Teatr Ludowy
os. Teatralne 34, 31-948 Kraków
tel. 12 680 2112, 12 680 2113
promocja@ludowy.pl, www.ludowy.pl
W 1955 r. Nowa Huta doczekała się swojego teatru: oddano do użytku gmach Teatru Ludowego. Działalność artystyczną zainaugurowano przedstawieniem Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale – tytuł spektaklu dał nazwy osiedlom. Sylweta i detale architektoniczne gmachu, zaprojektowane przez Janusza Ingardena i Jana Dąbrowskiego. Z Teatrem Ludowym związane są nazwiska wybitnych artystów: Krystyny Skuszanki, Józefa Szajny, Jerzego Stuhra i Jerzego Fedorowicza.

Sobota 22 września
11.00–13.00 – o historii Teatru Ludowego opowiada Jerzy Fedorowicz jr, zastępca dyrektora teatru. Zwiedzanie wnętrza teatru, wejście za kulisy Ludowego. Start sprzed głównego wejścia od strony ul. Obrońców Krzyża.

Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65
sekretariat@okn.edu.pl, www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
Najstarsza nowohucka instytucja kultury o ponad 60-letniej tradycji. Prowadzi działalność związaną z animacją społeczno-kulturalną, edukacją ekologiczną i środowiskową, z literaturą, sztuką, muzyką, historią, filmem, mediami, tworzy warunki dla rozwoju i realizacji indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Włącza się w procesy związane z rewitalizacją, dziedzictwem kulturowym i tożsamością Nowej Huty, wzmocnieniem potencjału społecznego i partnerskim rozwojem środowiska lokalnego, realizuje projekty o zasięgu lokalnym i międzynarodowym, współpracując z licznymi partnerami i organizacjami pozarządowymi. W strukturach OKN znajdują się Kino Studyjne Sfinks, które jest producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej, ARTzona, Klub Kuźnia, Dział Animacji i Promocji Kultury, Pracownia Animacji Ekologicznej oraz dwie biblioteki i cztery galerie.

Sobota 22 września
10.00 – Szpital Żeromskiego i okolice – zwiedzanie w ramach projektu Nowa Huta – architektoniczny portret miasta. Prowadzenie: dr Michał Wiśniewski. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Start sprzed wejścia do szpitala Żeromskiego (os. Na Skarpie 66). Zapisy do 20 września: j.klas@okn.edu.pl.

Niedziela 23 września
10.00 – Czyżyny – spacer architektoniczno-urbanistyczny w ramach projektu Nowa Huta – architektoniczny portret miasta. Prowadzenie: dr Michał Wiśniewski. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Start sprzed wejścia do kościoła pw. św. Brata Alberta (os. Dywizjonu 303 nr 66). Zapisy do 20 września: j.klas@okn.edu.pl.

Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, wew. 32
sfinks@okn.edu.pl, www.kinosfinks.pl
www.facebook.com/StudyjneKinoSFINKS
Działające od lat 50. XX w. ostatnie tradycyjne kino w Nowej Hucie i to kino studyjne. A to zobowiązuje! Stara się pokazywać filmy interesujące, o wysokich walorach artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kina europejskiego. No i oczywiście – dobrą rozrywkę. Prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy „Kropka”, realizuje Nowohucką Kronikę Filmową, a od 2016 r. posiada nową kameralną salę – Mały Metraż.

Sobota 22 września i niedziela 23 września
16.00 – pokaz filmu dokumentalnego Ridan, reż. Krzysztof Ridan, Grzegorz Zariczny, czas trwania: 28 min.
Filmowy portret zmarłego w 2016 r. Jerzego Ridana, reżysera, scenarzysty, publicysty i pedagoga. Jerzy Ridan jest autorem ponad 60 filmów dokumentalnych, wyreżyserował także pełnometrażową Sonatę Marymoncką w oparciu o prozę Marka Hłaski. W filmie wykorzystane zostały niepublikowane dotychczas archiwalne materiały filmowe i fotograficzne, a także fragmenty filmów dokumentalnych i fabularnych. O Jerzym Ridanie opowiadają członkowie rodziny i przyjaciele.

Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86
klub@kuznia.edu.pl, www.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN
Istnieje od ponad 40 lat na terenie Dzielnicy XV Mistrzejowice, gdzie prowadzi działalność na rzecz społeczności lokalnej. Ma w swej ofercie zajęcia z zakresu kultury, edukacji i rekreacji dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W Klubie działa Galeria „m” prezentująca prace twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych oraz biblioteka dysponująca bogatym księgozbiorem naukowym i beletrystycznym.

Sobota 22 września
14.0–16.00 – Zajrzyj do Kuźni – dzień otwarty Klubu Kuźnia i prezentacja propozycji na sezon 2018/2019. Będzie można wziąć udział w powakacyjnym szafingu, a także kreatywnych warsztatach dla dzieci. Na zainteresowanych będą czekali instruktorzy prowadzący zajęcia, którzy udzielą dodatkowych informacji.
14.00–16.00 – wystawy w Galerii „m” Klubu Kuźnia:
– Sztuka do wydruku – nowohuckie rzeźby plenerowe wykonane przez firmę Zadar w technologii druku 3D (www.facebook.com/3DNowaHuta/)
– Pokonkursowa wystawa ilustracji do legendy nowohuckiej – w ramach 9 edycji konkursu dla uczniów klas I–III nowohuckich szkół podstawowych uczestnicy wykonali ilustracje do wybranych legend nowohuckich opracowanych przez Ryszarda Dzieszyńskiego: Dwaj lotnicy, Tatarski Ikar, Książę czyżyków. Patronat: Dzielnica XV Mistrzejowice. Wystawa prac trwa do 29 września 2018 r.
14.30 – Tajemnice Mistrzejowic – spacer po XV dzielnicy. Poprowadzenie: Małgorzata Leks (przewodniczka miejska, mieszkanka Mistrzejowic). Na trasie spaceru m.in.: Fort 48 Batowice, kościół św. Maksymiliana Kolbego, Park Tysiąclecia, rzeźby plenerowe Mistrzejowic. Zapisy do 18 września: tel. 12 648 08 86, j.kornas@okn.edu.pl. Start: Klub Kuźnia OKN (os. Złotego Wieku 14).

Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 641 68 75
bilbioteka@kuznia.edu.pl, www.biblioteka.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/BibliotekaKlubuKuzniaOsrodkaKulturyImCKNorwida
Działa w Mistrzejowicach od 1974 r. W jej skład wchodzi wypożyczalnia beletrystyczna, naukowa i czytelnia. Udostępnia czytelnikom książki popularnonaukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, książki dla dzieci, literaturę piękną, audiobooki i książki o dzielnicy. Prowadzi różnorodne formy edukacji literackiej i kulturalnej dla wszystkich grup wiekowych w ramach cykli literackich, warsztatów czytelniczych i spotkań z pisarzami.

Sobota 22 września
13.00–13.45 – Legendy nowohuckie – warsztaty dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych oparte na legendzie O Wandzie, co Niemca nie chciała.
14.00–16.00 – Szafing w Kuźni, Przekaźnik książkowy, Kiermasz książek od złotówki – wymiana odzieży, zabawek, książek i wielu innych rzeczy. Akcja ma za zadanie zainicjowanie ekologicznego stylu życia, opartego na idei wielorazowości, czyli wielokrotnego wykorzystania rzeczy. Szafing ma również wymiar praktyczny – wymiana odzieży i akcesoriów to sposób na oszczędności w domowym budżecie. Na kiermaszu książek proponowana jest literatura piękna i książki ze wszystkich dziedzin wiedzy.

ARTzona
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98
artzona@okn.edu.pl, www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN
ARTzona jest częścią Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie. To otwarta przestrzeń działań artystycznych i społecznych. Oferta ARTzony – kierowana do wszystkich grup wiekowych – jest w dużej części kreowana lub inspirowana przez mieszkańców Nowej Huty. W latach 2011–2017 budynek ARTzony został zmodernizowany i wyremontowany dzięki wsparciu finansowemu Central Europe Programme, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Kraków oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. ARTzona realizuje takie projekty jak: ARTzona NewART Festiwal, Heroina. Bohaterka. Festiwal Kobiet, LOVE ROWER – Święto Rowerowe w Nowej Hucie, UTkano FEST, HALO! TU ZIEMIA!, EKIPA DOBRA – Młodzieżowe Centrum Wolontariatu, Wydział Sztuki w Mieście (we współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego), Letnia Akademia Folkloru Nowohuckiego, Kreatywna Masa Krytyczna, Nhmeetup! Nowa Huta Language & CS Meetings, Mała ARTzona, Naturalnie Rodzinnie, Międzynarodowy Tydzień Bliskości, Klub Rodziców w ARTzonie, Opowiedz mi Hutę, Nowa Huta ETNO Week, Letnie Studio Sztuk Wizualnych, Stylowa Nowa Huta (blog, studio filmowe, studio muzyczne), Łączy Nas Ten Sam Świat, Tajemniczy Ogród, AUDIOzona – LABORATORIUM DŹWIĘKU, Nowohucka Kolęda. Norwid i Przyjaciele.

Sobota 22 września 2018
10.00–19.00 – Kreatywna Masa Krytyczna.
Projekt nawiązuje do społecznego ruchu rowerowego, który polega na spotkaniu się jak najliczniejszej grupy osób zainteresowanych jednym tematem w jednym miejscu. Tematem Kreatywnej Masy Krytycznej są działania twórcze i sztuka, a adresatem są zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.
10.00–16.00 – Łączy Nas Ten Sam Świat // Strefa Niewidzenia – instalacja. Jak doświadczają sztukę osoby z niepełnosprawnością wzroku? W jaki sposób widzą świat kolorów i kształtów? Autorzy: Ernest Ogórek i Dorota Orczewska.
10.00–14.00 – Mała ARTzona – Mała Animacja. „Mała Nowa Huta”. Warsztaty animacji filmowej dla dzieci w wieku 7–12 lat. Prowadzenie: Marta i Cezary Skroccy. Zapisy: k.szczesniak@okn.edu.pl. Warsztaty realizowane dzięki wsparciu finansowemu ArcelorMittal Poland S.A.
11.00–12.30 – Gadżetomania. Tkaninowe korale – rodzinne warsztaty kreatywne. Prowadzenie: Paulina Maciaszek.
11.00–14.00 – Nowa Huta ETNO Week 2018 – warsztaty szycia spódnic ludowych. Prowadzenie: Monika Szota. Zapisy: k.szczesniak@okn.edu.pl. Warsztaty realizowane dzięki wsparciu finansowemu: Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A.
13.00–15.30 – Pachnący Koszyk – warsztaty florystyczne dla młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Anne Flores. Zapisy: m.hajto@okn.edu.pl. Warsztaty realizowane dzięki wsparciu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Galeria ARTzona
17.00 – Podstawy życia – wernisaż wystawy Joanny Styrylskiej-Gałażyn (w trakcie wystawy prowadzona będzie audiodeskrypcja): „Punktem wyjścia wystawy jest mój autorski projekt książki stworzony na podstawie podręcznika do biologii z 1964 r. Oryginał z serii Życie i Człowiek tom 1: Podstawy życia wydawnictwa PWN stanowił dla mnie ciekawą bazę do stworzenia odręcznych surrealistycznych ilustracji, opisujących uniwersalne zjawiska biologiczne oraz wizualną podróż do przeszłości – lat 60. XX w. Dzięki plastycznej ingerencji schematy, tablice poglądowe oraz rysunki wraz z objaśnieniami otrzymały nowy kontekst i surrealistyczny wymiar. Techniki mieszane i collage są moimi ulubionymi środkami wyrazu, pozwalają uzyskać ciekawy i zaskakujący efekt, niekiedy bardzo dowcipny. Wystawę dopełniają obrazy olejne inspirowane biologią i naturą. Melancholia miesza się z groteską, a obrazy i rysunki ukazują osobistą refleksję na temat przyrody i jej naturalnych procesów”.

Muzeum Czynu Zbrojnego
os. Górali 23, 31-961 Kraków
tel. 696 729 125
Muzeum od 1968 r. gromadzi dary i osobiste pamiątki pracowników kombinatu w Nowej Hucie. Są to pamiątki po powstańcach śląskich i żołnierzach II wojny światowej. Muzeum to nie tylko słynny czołg IS-2 znajdujący się przed wejściem, ale także około 40 sztandarów, części z okrętu podwodnego Sęp, pamiątki po więźniach obozów, kolekcja mundurów różnych formacji wojskowych oraz pamiątki lotnicze, m.in. zasobnik zrzutowy, części samolotu Li-2, album pamiątkowy po Stefanie Bochanesie (Eskadra 1586) i jego kolegach z 304 Dywizjonu, mundur Józefa Zubrzyckiego – mechanika pokładowego 138 Dywizjonu do Zadań Specjalnych.

Sobota 22 września
10.00–17.00 – Eugeniusz Kwiatkowski – gospodarz II RP. Wydarzenie obsługiwane przez pracowników i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes z os. Górali 19 w Krakowie. Przygotowano następujące atrakcje:
– przedstawienie sztandarowych pomysłów II RP: Centralnego Okręgu Przemysłowego, portu w Gdyni oraz magistrali węglowej
– prezentacja filmów fabularnych dotyczących powstania Gdyni oraz Centralnego Okręgu Przemysłowego
– prezentacja albumu o Gdyni
– prezentacja znajdującego się w muzeum modelu ORP Sęp
– quiz historyczny z zakresu wiedzy o II RP (godz. 10.00–17.00)
– możliwość zwiedzenia Muzeum Czynu Zbrojnego o każdej równej godzinie z przewodnikiem Jarosławem Sołtysem
– gra planszowa Magistralą do Bałtyku
– I zabawa rodzinna: Kto szybciej zapakuje statek towarowy?
– II zabawa rodzinna: Budowanie formy latającej zakończony próbą lotu
– III zabawa rodzinna: Zatańcz charlestona!
– poczęstunek w stylu międzywojennym.

Hutniczo-miejski oddział PTTK w Krakowie
ul. Bulwarowa 37, 31-751 Kraków
tel. 12 680 48 20, 508 215 490
pttkhts@pttkhts.hg.pl, www.pttkhts.hg.pl
Oddział zajmuje się organizacją wypoczynku i ruchu turystycznego, posiada bazę noclegową w Nowej Hucie. Przygotowuje zwiedzanie Huty ArcelorMittal Poland SA Oddział w Krakowie.

Niedziela 23 września
10.00 i 13.00 – Poznajemy Kraków i okolice: „Stara” Nowa Huta – spacery na szlaku: stary dworzec kolejki Kocmyrzowskiej – stara zabudowa wsi Krzesławice – dworek Jana Matejki w Krzesławicach (zwiedzanie wnętrz) – kościół drewniany pw. św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Szkaplerznej w Krzesławicach – młyny Lelitów i Kirchmayerów. Zbiórka na parkingu sklepu Lidl na rogu ulic Kocmyrzowskiej i Andersena. Oprowadzają przewodnicy z Hutniczo-Miejskiego Oddziału PTTK: Bogdan Müller (tel. 784 375 899) i Janusz Pustułka (tel. 502 680 996).

Oczyszczalnia Ścieków Kujawy
ul. Dymarek 9, 31-983 Kraków
tel. 12 620 31 20
www.wodociagi.krakow.pl/o-firmie/oczyszczalnia-kujawy.html
Zakład Oczyszczania Ścieków Kujawy został oddany do użytku w 1999 r. To oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna, z czasowym wspomaganiem chemicznym. Położona jest na obszarze należącym do przysiółka Kujawy: na wschód od dawnej wsi Pleszów i na południe od kombinatu metalurgicznego. W latach 2013–2015 oczyszczalnia została zmodernizowana i rozbudowana w ramach projektu Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap II współfinansowanego ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Obecnie Oczyszczalnia Ścieków Kujawy spełnia wszystkie surowe normy polskie i unijne.

Sobota 22 września
9.30–11.30, 11.30–13.30 – zwiedzanie z przewodnikiem Zakładu Oczyszczania Ścieków.
Liczba miejsc: maksymalnie 25 osób podczas jednego oprowadzania. Zapisy: info@mhk.pl – należy podać: imię i nazwisko, numer i serię dowodu osobistego lub legitymacji (dla osób w wieku 12–16 lat) lub nr paszportu (dla obcokrajowców). Uczestnicy proszeni są o założenie pełnego, sportowego obuwia. Start sprzed oddziału MHK Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16).

Biblioteka Kraków – Filia 56 (Oddział dla Dzieci i Młodzieży)
os. Zgody 7, 31-949 Kraków
tel. 12 642 16 43
Biblioteka Kraków wykonuje statutową za pośrednictwem Biblioteki Głównej i 56 filii bibliotecznych. Prowadzi działalność kulturalną, uczestniczy w upowszechnianiu wiedzy i kultury, a także zapewnia mieszkańcom Krakowa dostęp do materiałów i usług bibliotecznych. Misją Biblioteki Kraków jest też budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki otwartej, zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług, skierowanych do wszystkich grup użytkowników, szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niepełnosprawnością. To nade wszystko inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenia ich kompetencji czytelniczych oraz na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Sobota 22 września
13.00 – warsztaty międzypokoleniowe, w czasie których zostaną wykonane lniane torby z hasłami promującymi Nową Hutę.
15.30 – Literacki spacer po Nowej Hucie, który poprowadzi Anna Grochowska – literaturoznawczyni i historyk sztuki, badaczka cracovianów, współautorka Alternatywnego przewodnika po Nowej Hucie. Start sprzed Filii nr 56 na os. Zgody 7. Uczestnicy przyjrzą się literackim obrazom Nowej Huty opisywanej przez Marię Dąbrowską, Jana Józefa Szczepańskiego, Adama Ważyka, Andrzeja Kijowskiego oraz Ryszarda Kapuścińskiego. Przystanki na trasie to m.in.: al. Róż, róg ul. Mierzwy i Gajosa, pl. Pod Pocztą, brama cmentarza Mogilskiego, obelisk Bogusławskiego oraz Stadion Miejski Hutnik Kraków.

Nowohuckie Centrum Kultury – Kombinat Kultury
al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków
Kombinat Kultury to doroczna impreza organizowana u progu każdego nowego sezonu kulturalnego. Przez dwa dni szeroko otwieramy drzwi Nowohuckiego Centrum Kultury pragnąc zaprezentować wszystkim zainteresowanym naszą ofertę programową. Biorąc udział w spotkaniach, warsztatach i zajęciach można będzie z bliska przyjrzeć się naszemu pomysłowi na kulturę, sztukę, sport i rekreację.
Dni otwarte NCK to wielobarwny festiwal działań artystycznych i możliwość podglądnięcia od kuchni tego, jak pracujemy. Każdy, bez względu na wiek, będzie mógł spróbować własnych sił w zajęciach tanecznych, warsztatach teatralnych, plastycznych, fotograficznych, językowych, ceramicznych, muzycznych, rekreacyjnych i sportowych, a także uczestniczyć w wielu innych wydarzeniach towarzyszących!

Sobota 22 września
11.00–18.00 – zajęcia pokazowe:
– edukacyjne: lekcje pokazowe Centrum Języków Obcych, Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci, Klubu Super Mama
– fotograficzne
– muzyczne: Muzyczny Klub Przedszkolaka, Teatrzyk Muzyczny Kamyczek, nauka gry na instrumentach, śpiew
– plastyczne: rysunek, malarstwo, ceramika, grafika warsztatowa
– rekreacyjne: aerobik, akrobatyka, bokwa fitness, capoeira, hatha joga, jiu-jitsu, pilates, tai chi chuan, urbhanize, zumba
– taneczne: balet, break dance, coctail dance, disco, hip-hop, jazz, lindy hop, salsa, street dance, Taneczna Akademia Malucha, taniec klasyczny, ludowy, towarzyski, współczesny, tańce świata
– teatralne.
11.00–12.00 – miniwarsztaty o sztuce zapachów z senselierem Martą Siembab (sala kameralna 203).
11.00–13.00 – Nowa Scena NCK – udostępniona do zwiedzania wyremontowana sala teatralna.
11.00–16.00 – projekt Przyjdź i twórz z nami sztukę w interakcji – Fundacja Laboratorium Sztuki zaprasza dorosłych i dzieci do wspólnego tworzenia obrazów z artystką i aktywistką Cecylią Malik (Biała Galeria CENTRUM).
12.00 – uroczyste otwarcie Kombinatu Kultury 2018 z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego (scena plenerowa NCK).
12.15–17.00 – pokazy zespołów artystycznych działających w NCK, wystąpią m.in.: Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta, Zespół Góralski Hamernik, Dziecięcy Zespół Góralski Mali Hamernicy, Grupa Baletowa Etiuda, Grupa ClassSick, Amatorski Klub Tańca Towarzyskiego „encek”, Formacja „Flesz Dance”, zespoły tańca nowoczesnego Klips, Klipsik i Enigma, Teatrzyk Muzyczny Kamyczek (scena plenerowa NCK).
12.00–13.00 – „instawalk NCK” – zwiedzanie i fotografowanie Nowohuckiego Centrum Kultury z przewodnikiem.
13.00 – wernisaż wystawy malarstwa Joanny Babuli (Czarna Galeria CENTRUM).
14.00 – spotkanie z autorami Projektów Rewitalizacji Przestrzeni (na zewnątrz, przy Bistro Marchewka).
16.00 – odsłonięcie mozaiki Ślady Obecności (na zewnątrz, przy wschodniej ścianie budynku NCK).
17.00 – ElendeS – koncert (scena plenerowa NCK).

Wydarzenia płatne:
10.00 – Beksiński sensorycznie – oprowadzanie kuratorskie w Galerii Zdzisława Beksińskiego z udziałem Marty Siembab, autorki znakowania obrazów zapachami natury. Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie NCK oraz na stronie www.nck.krakow.pl.
12.00–19.00 – zwiedzanie Galerii Zdzisława Beksińskiego. Bilety w promocyjnej cenie 5 zł do nabycia w kasie NCK.
19.00 – Mikromusic – koncert (scena NCK). Bilety w cenie 50 zł do nabycia w Kasie NCK oraz na stronie www.nck.krakow.pl.
19.00 – Raw Light – spektakl taneczny (studio KCC). Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Kasie NCK oraz na stronie www.nck.krakow.pl.

Wydarzenia towarzyszące:
– Art Color Ballet – spektakl taneczny
– Tropem Włodka – spacer po Nowej Hucie śladami bohatera książki Kotek Włodek z Nowej Huty, w roli przewodnika – autorka książki Iwona Gierłach
– zajęcia animacyjne dla dzieci (malowanie twarzy, przeciąganie liny, gry i zabawy edukacyjne)
– Kocie psoty – warsztaty plastyczne inspirowane książką Kotek Włodek z Nowej Huty
– fotobudka
– NCK KIOSK – kiermasz publikacji Nowohuckiego Centrum Kultury
– Nawrzucaj nam! – zbieramy nakrętki z butelek PET, aby opłacić rehabilitację małej Emilki
– wystawa fotografii Aleja gwiazd (wystawa prezentować będzie gwiazdy, które wystąpiły na scenie NCK w minionych sezonach artystycznych)
– Encek Food Truck Park – zlot food trucków
– i wiele innych atrakcji…

Nowohuckie Centrum Kultury
Chałupa u Szpinaka
al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków
tel. 603 132 107
szpinak13@2.pl
Kultowe miejsce w Nowej Hucie. W klimacie wiejskiej chałupy, wśród starych zabytkowych narzędzi i przedmiotów, prowadzone są warsztaty metodą zabawową. Dzieci, młodzież i dorośli uzyskują elementarną wiedzę o folklorze. Program warsztatów dostosowany jest do wieku uczestników. Propozycje programowe: ścieżka chlebowa, poznawanie narzędzi używanych w gospodarstwie, praca w starej kuchni, zagadki ludowe, przysłowia polskie, poznawanie smaków wiejskiej kuchni. W chałupie znajdują się kolekcje m.in. makatek ludowych, kamionki bocheńskiej, mlekowników. Możliwość skorzystania z biblioteki tematycznej, w której są m.in. zbiory dotyczące kulinariów, historii Nowej Huty, folklorystyki, tradycji ludowych. Stały dyżur programowy: każdy poniedziałek w godz. 15.00–21.00. Warsztaty prowadzi Kawaler Orderu Uśmiechu Jurek Kujawski „Szpinak”.

Sobota 22 września
12.00–17.00 – prezentacja narzędzi z gospodarstw z dawnych wiosek na terenach obecnej Nowej Huty.

Niedziela 23 września
12.00–17.00 – spotkanie w kręgu przyjaciół i współpracowników Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Nowohuckiego Centrum Kultury oraz zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca Nowa Huta:
– warsztacik kulinarny i ognisko
– konkursy folklorystyczne
– nowohuckie dziecięce gry i zabawy z lat 60.

Stowarzyszenie B1
os. Centrum B7, 31-927
tel. 792 81 06 25, 572 385 690
biuro@b1. justify.com
Stowarzyszenie B1 jest odpowiedzią na zapotrzebowania społeczne, technologiczne i strategię rozwoju miasta Krakowa. Jesteśmy gotowi na Nową Hutę Przyszłości!

Sobota 22 września
11.00 – start turnieju tenisowego o Puchar B1, maksymalnie 25 uczestników, obowiązują zapisy (od 3 września): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl.
13.00–22.00 – zwiedzanie wystawy prac fotograficznych Joanny Urbaniec 2018 dziurek w nosie. Wernisaż o godz. 19.00.
16.00–18.00 – NHamak – możliwość odpoczynku na hamaku w parku Ratuszowym przy muzycznych improwizacjach (gitara basowa: Małgorzata Tekiel, saksofon: Paulina Owczarek). W razie niepogody impreza odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia B1.

Niedziela 23 września
11.00 – początek drugiego dnia turnieju o Puchar B1.
13.00–22.00 – zwiedzanie wystawy prac fotograficznych Joanny Urbaniec 2018 dziurek w nosie.

Nowa Huta Travel
os. Niepodległości 3a/5a, 31-865 Kraków
tel. 12 648 99 77
www.nowahutatravel.pl

Niedziela 23 września
9.00–11.00/12.00 – spływ kajakowy w Nowej Hucie rzeką Dłubnią. Start sprzed placu zabaw dla dzieci nad Zalewem Nowohuckim.
Zobacz Nową Hutę w zupełnie niecodzienny sposób – z wysokości kajaka!
Zapraszamy na spływ kajakowy wyjątkową nowohucką rzeką Dłubnią. Rozpoczynamy znad Zalewu Nowohuckiego. Tutaj po szkoleniu i informacjach dotyczących bezpieczeństwa wodujemy kajaki i spływamy rzeką aż do Wisły. Wszystkie kajaki są 2-osobowe. Wśród kajaków posiadamy również specjalne siedziska dla dzieci 4–7 lat i na zapytanie udostępniamy dodatkowe miejsce w kajaku 2+1 (na odpowiedzialność rodziców). Zapewniamy transport uczestników na miejsce startu (w pierwszej kolejności kierowcy i osoby bez samochodu). Czas trwania ok. 2–3 godz. Kontakt: ola@ecotravel.pl, tel. 12 6813692. Cena: 50 zł od osoby, dziecko w wieku 2–5 lat w kajaku jako 3 os. – gratis. Link do materiałów: www.kajakikrakow.pl.

Fundacja Promocji Nowej Huty
ul. Ujastek 1, 31-752 Kraków
tel. 791 605 879
Dla nas Nowa Huta nie jest zwyczajną dzielnicą, a jej mieszkańcy to ludzie niezwykli! Promujemy, kreujemy, walczymy ze stereotypami, a co najważniejsze pomagamy potrzebującym dzieciom, osobom chorym oraz starszym. Korzystając z ogromnego potencjału i wspólnych możliwości, fundacja tworzy miejsca do realizowania marzeń, powstają kolejne projekty, które angażują i integrują społeczność lokalną, a przede wszystkim wspierają rozwój i promocję dzielnic nowohuckich.

Sobota 22 września
11.00, 14.00, 18.00 – zwiedzanie schronów pod budynkami S i Z Centrum Administracyjnego Kombinatu (ul. Ujastek 1, 30-001 Kraków). Maksymalnie 20 osób podczas jednego oprowadzania. Obowiązują zapisy (od 3 września): tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl.
16.00–20.00 – możliwość obejrzenia w al. Róż w okolicy Baru Mlecznego Centralnego (Centrum C 1) samochodów marki Fiat 126p, zwanych potocznie maluchami, oraz wykonania im zdjęć. Będzie też okazja do zapoznania się z działalnością Fundacji, a także ofertą wycieczek w ramach projektu eNHa Trip.

Nowa Huta Rugby Klub
ul. Darwina 49A
31-764 Kraków
www.rugbydlakazdego.pl
Nowa Huta Rugby Klub prowadzi działalność na terenie Nowej Huty od 2004 r. Od 14 lat nasz klub dociera ze swoją ofertą do jej mieszkańców w różnym wieku. Poprzez popularyzację rugby promuje krzewienie kultury fizycznej oraz wychowanie dzieci i młodzieży poprzez sport. Od 2014 r. NHRK jest operatorem i gospodarzem kompleksu sportowo-treningowego o nazwie Narodowe Centrum Rugby 7’s usytuowanego w Krakowie przy ul. Darwina 49A.

Sobota 22 września
12.00–16.00 – Międzyszkolny Turniej Rugby Tag na placu znającym się w al. Róż. Boisko (o wymiarach 36 m x 20 m, namalowane kredą lub oznaczone stożkami) naprzeciwko Baru Mlecznego Centralnego (os. Centrum C1). Rywalizacja w kategoriach: klasy I–II, klasy III–IV, klasy V–VI.
14.00–18.00 – zwiedzanie obiektu sportowego NHRK NRC7’s przy ul. Darwina 49a. Dodatkowo animacja sportowa dla dzieci i młodzieży na głównej płycie boiska (tor przeszkód, doskonalenie podań, ćwiczenia elementów gry w kontakcie).

Niedziela 23 września
14.00–18.00 – zwiedzanie obiektu sportowego NHRK NRC7’s przy ul. Darwina 49a. Dodatkowo animacja sportowa dla dzieci i młodzieży na głównej płycie boiska (tor przeszkód, doskonalenie podań, ćwiczenia elementów gry w kontakcie).

Rodzinny Ogród Działkowy „Wisła”
ul. Stanisławy Dowgiałło, 31-979 Kraków
ogrodwisla@gmail.com
Ogródki działkowe w okolicy Suchych Stawów i wiślanego nabrzeża organizował Dział Socjalny Huty im. Lenina. Według pierwotnych intencji miały to być ogrody użytkowe, dające biedniejszym pracownikom możliwość uprawy warzyw i zbóż w celu podreperowania domowego budżetu. Od lat 70. w pracowniczych ogrodach działkowych przeważa uprawa roślin ozdobnych, a przeznaczeniem działek stał się wypoczynek i relaks na świeżym powietrzu. Lokalizacja ROD „Wisła” to niewątpliwy atut, spotęgowany przez sąsiedztwo przystani rzecznej w pobliskim Yacht Klubie.

Sobota 22 września
12.00–19.00 – samodzielne zwiedzanie ROD „Wisła”. Dla dzieci dostępny plac zabaw przy Świetlicy (alejka 15). Zabawa w wysiewanie kwiatów i zajęcia praktyczne w wybranych ogródkach działkowych.
14.00–18.00 – prezentacja paralotni Małopolskiego Klubu Paralotniarzy z bliska i w powietrzu (przy sprzyjającej pogodzie).
16.00 – pokaz filmów o działalności ROD „Wisła”. Dla najmłodszych – projekcje tradycyjnych filmów animowanych. Dla starszych możliwość biesiadowania przy ogrodowym grillu (wiata ogrodowa przy alejce 15).

Pracownia Turbo Torby
os. Kolorowe 10 A/21, 31-939 Kraków
tel. 500 211 999
kontakt@turbotorby.com
Turbo Torby – to nowa marka tworząca unikatowe torby, skrojone z banerów fotograficznych z architekturą i pejzażem miejskim. Części banerowe łączone są z materiałami – to jest ich wyróżnik. Produkują je w szwalni przy pl. Centralnym, gdzie organizowane są warsztaty, podczas których każdy uczestnik pod okiem projektantki i krawcowej tworzy nieoczywistą torbę. Każda torba jest niepowtarzalna i unikatowa. Część Turbo Toreb projektowana jest przy użyciu recyklingowych banerów, a część montowana z banerów zaprojektowanych i drukowanych. To sprawia, że rzeczą prawie niemożliwą jest powtórzenie wzoru torby.

Sobota 22 września
12.00–16.30 – możliwość odwiedzenia pracowni Turbo Torby. Czym jest baner? I czy można nadać mu inne, nowe znaczenie? Chcesz się dowiedzieć – przyjdź w odwiedziny do pracowni Loli na spotkanie z niesamowitymi dziewczynami, które przerabiają banery na użytkowe torby w sam raz na plażę, na zakupy, na zajęcia fitness, a dla książkoholików – idealne do biblioteki. Nie wyjdziesz z pustymi rękoma.
Spotkanie poprowadzą: Lola – Joanna Styrylska (znana graficzka i malarka) odpowiedzialna za artystyczny klimat Turbo Toreb. Projektując nadruki, tworzy surrealistyczny styl, bogaty kolorystycznie i skojarzeniowo. Goha – Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz (fotografka i aktywistka) fotografuje i archiwizuje zdjęcia, jest też genialną generatorką wszelkich kontaktów i łączniczką Turbo Toreb ze światem i kosmosem.

Klub Złote Łabędzie i Grill MaNHattan
ul. Bulwarowa 43, 31-751 Kraków (parking przy Grill MaNHattan nad Zalewem Nowohuckim)
tel. 513 855 131
klubzlotelabedzie@interia.pl
Klub miłośników przyrody Zalewu Nowohuckiego.

Niedziela 23 września
14.00–17.00 – spotkanie ornitologiczne. Podczas wydarzenia będzie można posłuchać opowieści o ptakach, odbędzie się również prezentacja filmów i zdjęć przyrodniczych. Podjęte zostaną także próby zaobrączkowania łabędzi niemych, przebywających w tym czasie nad Zalewem Nowohuckim. Ponadto przygotowano następujące opowieści:
– ornitologiczne o ptakach żyjących na terenie Małopolski, a także w naszych parkach. Prowadzący: Krzysztof Czajowski (Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne)
– o łabędziach krzykliwych i ich wędrówkach (prezentacja multimedialna). Prowadzący: Krzysztof Dudzik (Stowarzyszenie MOST, Kielce)
– o monitoringu w gniazdach bocianów czarnych w południowej Polsce przy wykorzystaniu ukrytych kamer (fotopułapek). Podczas wystąpienia będą prezentowane filmy zarejestrowane za pomocą tych urządzeń. Będzie można zaobserwować życie tych ptaków nieomal „namacalnie”. Prowadzący: Krzysztof Dudzik (Stowarzyszenie MOS, Kielce, Komitet Ochrony Orłów Region Świętokrzyski)
– o ptakach i owadach zamieszkałych nad Zalewem Nowohuckim. Prowadzący: Piotr Ronduda, zdjęcia: Robert Stelmach.

Serdecznie zapraszamy !!!

Ten artykuł opublikowany w kategorii: 2018 rok.

Comments are closed.