Zajrzyj do Huty (16÷17 IX 2017)

plakat-ZdH2017  Zajrzyj do Huty
szczegółowy program: www.mhk.pl

Tegoroczna edycja Zajrzyj do Huty jest szczególna. Poświęcona jest zmarłemu przed rokiem Jerzemu Ridanowi—reżyserowi, scenarzyście, dokumentaliście, którego życie było związane z Nową Hutą. Jerzy Ridan towarzyszył Nowej Hucie w jej najważniejszych momentach, ale był też wnikliwym obserwatorem nowohuckiej codzienności. Uwieczniał ją w swoich filmach, takich jak: Róg Marksa i obrońców krzyża (1996), Dziewczyny z Nowej Huty (2004), Strajk na zgniataczu (2013).  Był też jednym z pomysłodawców i pierwszym realizatorem Nowohuckiej Kroniki Filmowej—filmowych felietonów dokumentujących życie dzielnicy. Jerzy Ridan był dyrektorem programowym Nowohuckich Maratonów Filmowych i Międzynarodowego Nowohuckiego Festiwalu Filmowego. Szczególnie wrażliwy pozostawał na kwestii wiary, duchowości i systemu wartości. Napisał głośną książkę pt. Krzyż Nowohucki—dzieje walk o wiarę i wolność. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych. Drugą pasją Ridana był teatr. W latach 80. XX w. prowadził Dziecięcy Teatr ABC w Klubie Kuźnia, a w latach 90. XX w., w Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy, Młodzieżową Grupę Teatralną „W drodze”. Oba zespoły zebrały wiele nagród na przeglądach  i festiwalach teatralnych.
Zajrzyj do Huty – 9, relacja filmowa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

sobota 16 września 2017, MDK Fort 49

godz. 10:00-15:00 Grupa Podaj Dalej zaprasza na Pierwszą Rewolucję Lokalną: U cioci na imieninach– gra typu escape na terenie Fortu; drużyny od 2-5 osób; zapisy na stronie wydarzenia (Pierwsza Rewolucja Lokalna) na Facebooku.
16:00-18:00 Fort bez tajemnic-oprowadzanie po obiekcie.
godz. 16:00-19:00 – zwiedzanie wystaw czasowych:
O Nowej to Hucie … wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego
Nowoczesny Kraków – wystawa fotografii Piotra Bieńka
oraz wystaw stałych: Austriackie forty na terenie Nowej Huty, I wojna w rejonie krzesławickich wzgórz, Pamięci rozstrzelanych w Forcie 49 „Krzesławice” w latach 1939-41”.
20:00 Spektakl teatralno-taneczny Kartki z przeszłości w wykonaniu zespołów tanecznych Dance Effort z MDK Fort 49 „Krzesławice”. Po spektaklu sąsiedzka prywatka w stylu lat 70. i 80.

Serdecznie zapraszamy!!!

Ten artykuł opublikowany w kategorii: 2017 rok, tagi: .

Comments are closed.