„Strzelecka gromada” wystawa KKF oraz Jednostki Strzeleckiej 2039 Kraków (15 XI÷28 II 2019)

Poplenerowa wystawa
Krakowskiego Klubu Fotograficznego
oraz Jednostki Strzeleckiej 2039 Kraków
z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

połączona z prezentacją kart do gry

MARSZAŁKOWSKIE
wystawa od 15 XI 2018 do 28 II 2019
w Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice”
Kraków, os. Na Stoku 27b
 


Krakowski Klub Fotograficzny oraz Jednostka Strzelecka 2039 Kraków zapraszają na poplenerową wystawę fotograficzną „Strzelecka Gromada” połączoną z prezentacją kart do gry „Marszałkowskie”. Wernisaż odbędzie się w MDK Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie, os. Na Stoku 27b.

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, to dobra okazja do przybliżenia Ruchu Strzeleckiego, który jest obecny w życiu Polaków od 1910 roku.

Wystawa, na którą serdecznie Państwa zapraszamy ukazuje skromny fragment z życia Strzelca. Poligon i intensywny trening wojskowy, to tylko część zajęć tysięcy osób służących w Jednostkach Strzeleckich. Równie ważne jak szkolenie wojskowe jest dla Strzelca uczestnictwo w inicjatywach społecznych, patriotycznych i religijnych. Znajdziecie nas Państwo nie tylko na poligonach ale wszędzie tam, gdzie ważna jest pomoc i wsparcie dla drugiego człowieka.
W naszej świadomości wciąż funkcjonuje mocno zakorzeniony obraz żołnierzy I Kompanii Kadrowej czy też I Brygady Legionów Polskich rzucający niesprawiedliwy cień na Strzelców, a pamiętajmy, że to przecież właśnie ze Strzelców została sformowana Kadrówka i nie zapominajmy, że oni jako pierwsi zrobili najważniejszy krok w kierunku Wolnej Polski – „… My Pierwsza Brygada, Strzelecka gromada…”

Równolegle z fotografiami Członków Krakowskiego Klubu Fotograficznego możemy zobaczyć wystawę kart do gry „Marszałkowskie”. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego mające na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Karty wydane w 1918 egzemplarzach miały swoją premierę 6 sierpnia 2018 roku. W każdej z talii znajdziemy portrety osób, które swoją postawą, działaniami i ofiarnością przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Znajdziemy też sceny obrazujące najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Rewers kart również został specjalnie zaprojektowany zgodnie z zasadami heraldyki.


Autorzy fotografii :

Barbara Radziszewska, Bartosz Wołkowski, Beata Sulikowska, Bożena Pochopień, Ewa Maciejczyk, Janusz Gajewski, Krzysztof Labe, Tomasz Orłowski, Stach Gacek.

Kliknij link : MARSZAŁKOWSKIE KARTY DO GRY [YouTube], zdjęcia Zbigniew Zaczkowski

fot: Zbigniew Zaczkowski

Organizatorzy (kliknij link):

Krakowski Klub Fotograficzny NCK
Jednostka Strzelecka 2039 Kraków
Nowohuckie Centrum Kultury
Marszałkowskie – karty do gry

MDK Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie 

Wystawa w Młodzieżowym Domu Kultury do końca lutego 2019 roku.

Ten artykuł opublikowany w kategorii: 2018 rok, 2019 rok, tagi: , .

Comments are closed.