Ryszard Tatomir „Tatomiry, inny wymiar fotografii” (19 V÷19 VI 2017)

Tatomiry inny wymiar fotografiiwydarzenie: Ryszard Tatomir

„Tatomiry, inny wymiar fotografii”

data: wystawa od 19 V do 19 VI 2017 roku

miejsce: MDK Fort 49 „Krzesławice”


Pierwsze naciśnięcia spustu migawki pozwalają nam zwykle utrwalić klasyczne obrazy, najczęściej przedstawiające zatrzymane chwile z naszego życia. Stawiając kolejny krok zaczynamy tworzyć, zmieniamy perspektywę, szukamy niecodziennych ujęć, barw lub emocji i staramy się je zawrzeć w swoich zdjęciach. Jednak z czasem nasze podświadome dążenie do indywidualnego prezentowania obrazu świata zamienia zwyczajne odwzorowanie otoczenia w kreatywne ujęcia.

Fotografią pasjonowałem się już w szkole podstawowej. Po kilku latach w mojej przygodzie z fotografią pojawił się pierwszy powiększalnik, który umożliwił mi większą kontrolę nad obrazem. Pierwsze czarno białe efekty z własnoręcznie wywołanego filmu ukazujące się na światło-czułym papierze, sprawiały mi wiele radości. Jednak czasy aparatów cyfrowych skróciły czas oczekiwania na utrwalony na kliszy obraz, rozwiązały problem pozyskiwania w długiej kolejce odczynników chemicznych i papieru fotograficznego. Łazienkową „ciemnię fotograficzną” szybko zastąpił komputer. Fotografia jest w dalszym ciągu moją pasją oraz jednym z elementów mojej pracy twórczej i zawodowej. Cały czas poszukuję w niej głębszej wymowy. Staram się łączyć obraz z otaczającym go tłem, tak aby tworzył z nim spójne dzieło i przenosił fotografię w inny wymiar.

TATOMIRY – to projekt który powstał w wyniku wspomnianych poszukiwań. Połączenie obrazu ze specjalnie dobranym papierem pozwala przy odpowiednim świetle dostrzec trójwymiarowość prezentowanego obrazu. Dzieje się tak dzięki załamaniu światła na fakturze papieru odbitego od srebrzystego tła. Projekt ten nawiązuję do dagerotypii w której światło również odbijało się od powierzchni metalicznej płytki, na której było wywołane zdjęcie i przechodząc przez obraz nadawało mu wrażenia przestrzenności.

Ryszard Tatomir
Członek Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP) zrzeszającego artystów fotografów, Krakowskiego Klubu Fotograficznego, Artklubu w Wieliczce oraz Wielickiego Klubu Fotograficznego. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą.

Organizatorzy:

Logo_MDKMłodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie

logo-nckNowohuckie Centrum Kultury, Kraków, Aleja Jana Pawła II 232

krakowski klub fotograficzny logoKrakowski Klub Fotograficzny, NCK, Kraków

Ten artykuł opublikowany w kategorii: 2017 rok.

Comments are closed.